# AK500/16-RA-6-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AK500/16-RA-6-1
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ak500-16-ra-6-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ak500-16-ra-6-1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/34/41/983441-AE10680-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** IEC 320-C13, Right Angle
- **2nd Connector:** Cable
- **Approval Agency Marking:** UL
- **Approved Countries:** United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 13A
- **Length:** 3.28' (1.00m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 60°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Female Sockets (Slots) to Leads
- **Voltage Rating:** 250V
- **Wire Gauge:** 16 AWG