# AK500/16-OE-11-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AK500/16-OE-11-1
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ak500-16-oe-11-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ak500-16-oe-11-1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/32/11/983211-AE10683-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** IEC 320-C14
- **2nd Connector:** IEC 320-C13
- **Approval Agency Marking:** UL
- **Approved Countries:** United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 13A
- **Length:** 3.28' (1.00m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 60°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 125V
- **Wire Gauge:** 16 AWG