# AK500/14-OE-7-1.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AK500/14-OE-7-1.5
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ak500-14-oe-7-1-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ak500-14-oe-7-1-5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/34/18/983418-AE10669-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** NEMA 5-15P
- **2nd Connector:** Cable
- **Approval Agency Marking:** UL
- **Approved Countries:** United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 18A
- **Length:** 4.92' (1.50m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Leads
- **Voltage Rating:** 125V
- **Wire Gauge:** 14 AWG