# AJ-165/13-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AJ-165/13-1
- **Manufacturer:** Amphenol Nexus Technologies
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aj-165-13-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aj-165-13-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.165" (4.20mm)
- **Color:** Black, Silver
- **Connector Type:** Jack, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 0.5A
- **Fastening Type:** Bayonet Lock
- **Features:** Backshell, Strain Relief
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 5
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Orientation:** Keyed
- **Primary Material:** Metal
- **Shell Finish:** Passivated
- **Shell Material:** Stainless Steel
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination:** Solder Cup
- **Voltage Rating:** 60V