# AIUR-15-101K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AIUR-15-101K
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aiur-15-101k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aiur-15-101k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 3.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 82mOhm Max
- **Height:** 0.787" (20.00mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.709" Dia (18.00mm)
- **Tolerance:** ±10%