# AIUR-03-471K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AIUR-03-471K
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aiur-03-471k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aiur-03-471k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 460mA
- **Current Rating (Amps):** 320 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.1Ohm Max
- **Frequency:** 1.9MHz
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Inductance:** 470 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 796kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.354" Dia (9.00mm)
- **Tolerance:** ±10%