# AIUR-02H-470K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AIUR-02H-470K
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aiur-02h-470k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aiur-02h-470k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.77A
- **Current Rating (Amps):** 990 mA
- **DC Resistance (DCR):** 121mOhm Max
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.335" Dia (8.50mm)
- **Tolerance:** ±10%