# AISC-0805HQ-6N2J-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AISC-0805HQ-6N2J-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aisc-0805hq-6n2j-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aisc-0805hq-6n2j-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/10/535-10512-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 35mOhm Max
- **Frequency:** 4.75GHz
- **Height:** 0.060" (1.52mm)
- **Inductance:** 6.2 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 88 @ 1GHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Tolerance:** ±5%