# AISC-0603-R0039J-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AISC-0603-R0039J-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aisc-0603-r0039j-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aisc-0603-r0039j-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/12/535-12225-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 850 mA
- **DC Resistance (DCR):** 59mOhm Max
- **Frequency:** 6GHz
- **Height:** 0.040" (1.02mm)
- **Inductance:** 3.9 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 25 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
- **Tolerance:** Â±5%