# AIRD-06-101K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AIRD-06-101K
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aird-06-101k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aird-06-101k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/77/35/9177354-535-11331-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10.4A
- **Current Rating (Amps):** 4 A
- **DC Resistance (DCR):** 80mOhm Max
- **Height:** 0.827" (21.00mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 50kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.827" Dia (21.00mm)
- **Tolerance:** ±10%