# AIML-0805HC-4R7M-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AIML-0805HC-4R7M-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aiml-0805hc-4r7m-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aiml-0805hc-4r7m-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100mA
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 250mOhm
- **Frequency:** 35MHz
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±20%