# AIMC-0805-5N6S-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AIMC-0805-5N6S-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aimc-0805-5n6s-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aimc-0805-5n6s-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/11/535-11562-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 230mOhm Max
- **Frequency:** 3.2GHz
- **Height:** 0.041" (1.05mm)
- **Inductance:** 5.6 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±0.3nH