# AIMC-0402-15NJ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AIMC-0402-15NJ-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aimc-0402-15nj-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aimc-0402-15nj-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/11/535-11501-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 600mOhm Max
- **Frequency:** 2.3GHz
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Inductance:** 15 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 8 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402 (1005 Metric)
- **Tolerance:** ±5%