# AIKW75N60CTE8188XKSA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AIKW75N60CTE8188XKSA1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aikw75n60cte8188xksa1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aikw75n60cte8188xksa1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 80 A
- **Gate Charge:** 470 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 428 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 121 ns
- **Supplier Device Package:** PG-TO247-3-41
- **Switching Energy:** 2mJ (on), 2.5mJ (off)
- **Td (on:** 33ns/330ns
- **Test Condition:** 400V, 75A, 5Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2V @ 15V, 75A
- **Voltage:** 600 V