# AICC-02-101K-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AICC-02-101K-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aicc-02-101k-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aicc-02-101k-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 165 mA
- **DC Resistance (DCR):** 3.8Ohm Max
- **Frequency:** 5.5MHz
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.110" Dia x 0.245" L (2.80mm x 6.22mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±10%