# AIAP-01-3R3K-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AIAP-01-3R3K-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aiap-01-3r3k-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aiap-01-3r3k-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/AI/AP/-0/AIAP-01-222K-TCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 54mOhm Max
- **Frequency:** 110MHz
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.130" Dia x 0.360" L (3.30mm x 9.14mm)
- **Tolerance:** ±10%