# AI-2429-TWT-12V-3-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AI-2429-TWT-12V-3-R
- **Manufacturer:** PUI Audio, Inc.
- **Category:** Audio Products
- **Subcategory:** Alarms, Buzzers, and Sirens
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ai-2429-twt-12v-3-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ai-2429-twt-12v-3-r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/59/9-/12599-668-1026-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8mA
- **Driver Circuitry:** Indicator, Internally Driven
- **Frequency:** 2.9kHz
- **Height:** 0.650" (16.50mm)
- **Input Type:** DC
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Single Tone
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Port Location:** Top
- **Ratings:** Washable
- **Size:** 0.937" Dia (23.80mm)
- **Sound Pressure Level (SPL):** 95dB @ 12V, 10cm
- **Technology:** Piezo
- **Termination:** PC Pins
- **Voltage:** 12 V
- **Voltage Range:** 3 ~ 20V