# AHVR12V500V20MAP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AHVR12V500V20MAP
- **Manufacturer:** Analog Technologies
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ahvr12v500v20map
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ahvr12v500v20map#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 20mA
- **Efficiency:** 70%
- **Features:** Adjustable Output
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Size:** 2.80" L x 1.70" W x 0.85" H (71.1mm x 43.2mm x 21.6mm)
- **Supplier Device Package:** 4-DIP Module
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 0V