# AHP 201208FA-2R2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AHP 201208FA-2R2M
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ahp-201208fa-2r2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ahp-201208fa-2r2m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.6A
- **Current Rating (Amps):** 1.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 250mOhm Max
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Inductance:** 2.2 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Tolerance:** Â±20%