# AHN22024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AHN22024
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ahn22024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ahn22024#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/59/12865933-255-6462-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 22 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 5 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 16.8 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 30VDC - Max