# AHE220PS24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AHE220PS24
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ahe220ps24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ahe220ps24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 9.16A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 210mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Rectangular, 6 Position
- **Power (Watts):** 220 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 7.76" L x 3.46" W x 1.73" H (197.0mm x 88.0mm x 44.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 24V