# AHA3740A-70L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AHA3740A-70L
- **Manufacturer:** ITG Electronics, Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aha3740a-70l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aha3740a-70l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 125A
- **DC Resistance (DCR):** 0.125mOhm
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Inductance:** 70 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.378" L x 0.252" W (9.60mm x 6.40mm)
- **Tolerance:** Â±15%