Part Number: AH3740A-150K Manufacturer: ITG Electronics, Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/ah3740a-150k RFQ URL: https://distyparts.com/product/ah3740a-150k#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/92/83/63/9283632-3013-AH3740A-60LTR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/83/63/9283632-3013-AH3740A-60LTR-ND.jpg Summary: AH3740A-150K is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by ITG Electronics, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: AH3740A-150K is a fixed inductors from ITG Electronics, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 60A Current Rating (Amps): 78 A DC Resistance (DCR): 0.145mOhm Height: 0.394" (10.00mm) Inductance: 150 nH Material: Ferrite Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 130°C Shielding: Shielded Size: 0.378" L x 0.374" W (9.60mm x 9.50mm) Tolerance: ±10% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/itg-electronics-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/ah3740a-150k