# AH3740A-120K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AH3740A-120K
- **Manufacturer:** ITG Electronics, Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ah3740a-120k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ah3740a-120k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 78A
- **Current Rating (Amps):** 78 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.145mOhm
- **Height:** 0.398" (10.10mm)
- **Inductance:** 120 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.378" L x 0.252" W (9.60mm x 6.40mm)
- **Tolerance:** Â±10%