# AGB3306S24Q1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AGB3306S24Q1
- **Manufacturer:** Anadigics
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/agb3306s24q1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/agb3306s24q1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 33mA
- **Frequency:** 0Hz ~ 7GHz
- **Gain:** 17.7dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Noise Figure:** 4.5dB
- **P1dB:** 14.6dBm
- **RF Type:** Cellular, WLAN, CDMA, PCS, MMDS, W-CDMA, WLL
- **Supplier Device Package:** SOT-89
- **Test Frequency:** 1.95GHz
- **Voltage:** 5V ~ 12V