# AFT09MS031GNR1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AFT09MS031GNR1
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aft09ms031gnr1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aft09ms031gnr1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/8-/13/568-13474-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 mA
- **Frequency:** 870MHz
- **Gain:** 17.2dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 31W
- **Supplier Device Package:** TO-270-2 GULL
- **Technology:** LDMOS
- **Voltage:** 13.6 V