# AFSI000909083R3M05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AFSI000909083R3M05
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/afsi000909083r3m05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/afsi000909083r3m05#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 19A
- **Current Rating (Amps):** 17.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 6.5mOhm Max
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.366" L x 0.354" W (9.30mm x 9.00mm)
- **Tolerance:** ±20%