# AFS42-04400510-07-10P-44
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AFS42-04400510-07-10P-44
- **Manufacturer:** L3 Narda-MITEQ
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/afs42-04400510-07-10p-44
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/afs42-04400510-07-10p-44#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 150mA
- **Frequency:** 4.4GHz ~ 5.1GHz
- **Gain:** 50dB
- **Noise Figure:** 0.7dB
- **P1dB:** 10dBm
- **RF Type:** General Purpose
- **Supplier Device Package:** Module
- **Test Frequency:** 4.4GHz ~ 5.1GHz
- **Voltage:** 15V