# AFS3-02000400-08-HE-4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AFS3-02000400-08-HE-4
- **Manufacturer:** L3 Narda-MITEQ
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/afs3-02000400-08-he-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/afs3-02000400-08-he-4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40mA
- **Frequency:** 2GHz ~ 4GHz
- **Gain:** 34dB
- **Noise Figure:** 0.8dB
- **P1dB:** 0dBm
- **RF Type:** General Purpose
- **Supplier Device Package:** Module
- **Test Frequency:** 2GHz ~ 4GHz
- **Voltage:** 15V