# AFS20A42-1575.42-T3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AFS20A42-1575.42-T3
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/afs20a42-1575-42-t3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/afs20a42-1575-42-t3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/12/535-12069-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bandwidth:** 42MHz
- **Frequency:** 1.575GHz
- **Height (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Insertion Loss:** 1.2dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)