# AFL128160A0-1.77N12NTM-ANO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AFL128160A0-1.77N12NTM-ANO
- **Manufacturer:** Orient Display
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/afl128160a0-1-77n12ntm-ano
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/afl128160a0-1-77n12ntm-ano#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** ST7735S
- **Diagonal Screen Size:** 1.77" (44.96mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 128 x 160
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** SPI
- **Touchscreen:** Non-Touch
- **Viewing Area:** 29.60mm W x 36.60mm H