# AFK320240A0-3.5N12NTH-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AFK320240A0-3.5N12NTH-R
- **Manufacturer:** Orient Display
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/afk320240a0-3-5n12nth-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/afk320240a0-3-5n12nth-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** HX8238-D
- **Diagonal Screen Size:** 3.5" (88.90mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 320 x 240
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel, 24-Bit (RGB), SPI
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 70.08mm W x 52.56mm H