# AFDI002828118R2M06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AFDI002828118R2M06
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/afdi002828118r2m06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/afdi002828118r2m06#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32A
- **Current Rating (Amps):** 40 A
- **DC Resistance (DCR):** 2.8mOhm Max
- **Height:** 0.429" (10.90mm)
- **Inductance:** 8.2 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Tolerance:** ±20%