# AFB1724HH-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AFB1724HH-A
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/afb1724hh-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/afb1724hh-a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/75/8508751-603-1557-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 214.9 CFM (6.02m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 53.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 14.88 W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Round - 172mm Dia
- **Static Pressure:** 0.524 in H2O (130.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.993 lb (450.42 g)
- **Width:** 25.40mm