# AFA41405B-40L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AFA41405B-40L
- **Manufacturer:** ITG Electronics, Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/afa41405b-40l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/afa41405b-40l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 220A
- **Current Rating (Amps):** 85 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.23mOhm Max
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Inductance:** 40 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.402" L x 0.189" W (10.20mm x 4.80mm)
- **Tolerance:** Â±15%