# AF0805FR-0738K3L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AF0805FR-0738K3L
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/af0805fr-0738k3l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/af0805fr-0738k3l#rfq
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 38.3 kΩ
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%