# AF0603FR-07200RL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AF0603FR-07200RL
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/af0603fr-07200rl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/af0603fr-07200rl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 200 Ω
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%