# AEV150-MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AEV150-MA
- **Manufacturer:** Altran Magnetics, LLC
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aev150-ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aev150-ma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 36VDC
- **Contact Rating (Current):** 150 A
- **Features:** Auxiliary Contacts, Economizer, Sealed - Hermetically
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 6 VDC
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Switching Voltage:** 900VDC - Max