# AE40-EW-S24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AE40-EW-S24
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ae40-ew-s24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ae40-ew-s24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/52/12105221-102-4511-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1.67A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** OCP, OVP, SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40 W
- **Size:** 3.50" L x 2.50" W x 0.98" H (89.0mm x 63.5mm x 25.0mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 200V