# AE3250SSH6590
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AE3250SSH6590
- **Manufacturer:** Anatech Electronics Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ae3250ssh6590
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ae3250ssh6590#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 18.75GHz
- **Filter Type:** High Pass
- **Frequency:** 3.25GHz (Cutoff)
- **Height (Max):** 0.394" (10.00mm)
- **Insertion Loss:** 1.5dB
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Size:** 1.181" L x 0.650" W (30.00mm x 16.50mm)