# AE2441WN2246-NF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AE2441WN2246-NF
- **Manufacturer:** Anatech Electronics Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ae2441wn2246-nf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ae2441wn2246-nf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 83.5MHz
- **Filter Type:** Band Stop
- **Frequency:** 2.441GHz Center
- **Height (Max):** 1.417" (36.00mm)
- **Insertion Loss:** 2dB
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Size:** 14.803" L x 1.673" W (376.00mm x 42.50mm)