# AE2250SSH6550
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AE2250SSH6550
- **Manufacturer:** Anatech Electronics Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ae2250ssh6550
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ae2250ssh6550#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 11.75GHz
- **Filter Type:** High Pass
- **Frequency:** 2.25GHz (Cutoff)
- **Height (Max):** 0.394" (10.00mm)
- **Insertion Loss:** 2dB
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Size:** 2.047" L x 1.260" W (52.00mm x 32.00mm)