# AE10000SSH6566
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AE10000SSH6566
- **Manufacturer:** Anatech Electronics Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ae10000ssh6566
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ae10000ssh6566#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 14GHz
- **Filter Type:** High Pass
- **Frequency:** 10GHz (Cutoff)
- **Height (Max):** 0.394" (10.00mm)
- **Insertion Loss:** 2dB
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Size:** 1.102" L x 0.866" W (28.00mm x 22.00mm)