# ADUM5000ARWZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADUM5000ARWZ
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/adum5000arwz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/adum5000arwz#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/AD/42/1B/AD421BRZRLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 100mA, 100mA
- **Features:** OCP, OTP, UVLO
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 500 mW
- **Size:** 0.41" L x 0.30" W x 0.10" H (10.5mm x 7.6mm x 2.7mm)
- **Supplier Device Package:** 16-SOIC
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 2.7V