# ADUCRF101BCPZ128RL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADUCRF101BCPZ128RL
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aducrf101bcpz128rl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aducrf101bcpz128rl#rfq
## Technical Specifications
- **Current:** 12.8mA
- **Data Rate (Max):** 300kbps
- **Frequency:** 431MHz ~ 464MHz, 862MHz ~ 928MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 13dBm
- **RF Family:** General ISM < 1GHz
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 2.2V ~ 3.6V