# ADUCRF101BCPZ128
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADUCRF101BCPZ128
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aducrf101bcpz128
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aducrf101bcpz128#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/97/07/9897071-AD9558BCPZ-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12.8mA
- **Data Rate (Max):** 300kbps
- **Frequency:** 431MHz ~ 464MHz, 862MHz ~ 928MHz
- **GPIO:** 28
- **Memory Size:** 128kB Flash, 16kB SRAM
- **Modulation:** 2FSK, GFSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 13dBm
- **RF Family:** General ISM < 1GHz
- **Sensitivity:** -116dBm
- **Serial Interfaces:** I²C, SPI, UART
- **Supplier Device Package:** 64-LFCSP-VQ (9x9)
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 2.2V ~ 3.6V