# ADT-120A24AA F-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADT-120A24AA F-A
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/adt-120a24aa-f-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/adt-120a24aa-f-a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cULus, PSE, KC, TUV
- **Current:** 5A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C6
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Power (Watts):** 120 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 5.43" L x 2.70" W x 0.96" H (138.0mm x 68.5mm x 24.5mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 24V