# ADT-060A24AA B-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADT-060A24AA B-A
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/adt-060a24aa-b-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/adt-060a24aa-b-a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** BSMI, CB Scheme, CE, EN, KC, SIQ, UL
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 2.5A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C6
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 60 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.25" L x 1.81" W x 1.16" H (108.0mm x 46.0mm x 29.5mm)
- **Standard Number:** 50581; 55015; 55024; 61000-3-2; 61000-3-3; 61347-1; 61347-2-13; 62384
- **Voltage:** 24V