# ADSP-2191MKCA-160
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADSP-2191MKCA-160
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** DSP (Digital Signal Processors)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/adsp-2191mkca-160
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/adsp-2191mkca-160#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/AD/SP/-2/ADSP-2191MBCA-140-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Rate:** 160MHz
- **Interface:** Host Interface, SPI, SSP, UART
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Non:** External
- **On:** 160kB
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 144-MiniBGA (10x10)
- **Type:** Fixed Point
- **Voltage:** 3.00V, 3.30V