# ADQ23Q024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADQ23Q024
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/adq23q024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/adq23q024#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/87/10/12871001-255-5168-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 41.7 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 16.8 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 65°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max
- **Termination Style:** PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)